fototerapia

fotovita1Lampa antydepresyjna może pomóc osobie, która w okresie jesienno-zimowym odczuwa wyraźne, ponadprzeciętne zmniejszenie aktywności i chęci do jej podejmowania. Bazuje na terapii światłem, które ma łagodzić niepokój, smutek i skłonność do irytacji. Lampa antydepresyjna to rozwiązanie stosowane wspomagająco w leczeniu depresji sezonowej wynikającej ze zmniejszonej ilości światła. Badania udowadniają bowiem, że ograniczony dostęp do naturalnego światła dziennego w dużej mierze odpowiada za niekorzystną zmianę naszego nastroju.

Lampa antydepresyjna sprawdza się w przypadku depresji sezonowej, ponieważ emituje światło podobne do promieni słonecznych. Pozwala więc na „wyrównanie” niedoborów naturalnego światła, które odpowiadają za, spadek aktywności, pogorszenie nastroju i niechęć do podejmowania działań. Fototerapia pomaga w regulowaniu dobowego rytmu snu i czuwania.

Lampa antydepresyjna ma bardzo wiele zalet. Do podstawowych należą:

  • zapobieganie zimowej depresji,
  • poprawa samopoczucia,
  • walka z apatią,
  • usunięcie uczucia smutku i lęku,
  • pomoc w walce z bezsennością,
  • tańsza i bezpieczniejsza od farmakoterapii, można ją stosować nawet u kobiet w ciąży i podczas karmienia,
  • nie powoduje skutków ubocznych.

Fototerapia jest bezpieczną metodą leczenia, nie ma żadnych bezwzględnych przeciwwskazań do jej stosowania. Osoby uczulone na UV mogą stosować fototerapię. W lampie zastosowano filtr całkowicie eliminujące zakres promieniowania ultrafioletowego. Wymienia się jednak pewne stany, w których należy zachować ostrożność decydując się na leczenie przy pomocy światła: choroby narządu wzroku, jaskra, zwyrodnienie siatkówki – nie ma dowodów na szkodliwe działanie światła, jednak zaleca się konsultacje okulistyczną przed leczeniem

Wiadomo też, że regulacja zegara biologicznego przez światło nie odbywa się drogą receptorów skórnych. Przeprowadzono badania, z których wyraźnie wynika, że naświetlanie skóry przy zasłoniętych oczach jest zupełnie nieskuteczne z punktu widzenia terapii depresji sezonowej. Z tego powodu nie należy oczekiwać żadnych korzystnych działań po opalaniu w solarium. Opalanie w solarium nie wywiera żadnego specyficznego działania przeciwdepresyjnego.

Zaleca się stosowanie lampy przez 2 tygodnie codziennie w godzinach porannych między 6 a 9. Terapia polega na siedzeniu w odległości  50 cm od ekranu lampy (natężenie 5000 luksów) przez 1 godz.

Więcej informacji na temat fototerapii w publikacjach:
Jak stosować światłoterapię, prof. dr hab. n. med. Łukasz Święcicki, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Wpływ jasnego światła na parametry psychofizjologiczne pracowników zmiany dziennej, Daria Pracka, Tadeusz Pracki, Kamila Łaszewska, Małgorzata Tafil-Klawe, Monika Wiłkość, Marcin Jaracz, Marzena Ziółkowska-Kochan, Wojciech Pospiech, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

fotovita2